ZESPÓŁ

Kontakt

Tax Fin Law | TFL

KANCELARIA DORADZTWA PRAWNEGO I PODATKOWEGO WARSZAWA

 

 

Tax Fin Law  |  TFL

01 października 2024

Wakacje od ZUS - wnioski od listopada

DORADZTWO PODATKOWE

Nowa Ulga w Opłacaniu ZUS: Wakacje od Składek dla Przedsiębiorców - wnioski od listopada

W obliczu rosnących kosztów działalności gospodarczej, polski rząd wprowadza szereg ułatwień dla przedsiębiorców, w tym nową ulgę w opłacaniu składek ZUS. Program znany jako "wakacje od ZUS" ma na celu wsparcie mikroprzedsiębiorców w trudnych czasach, oferując możliwość zwolnienia z opłat na ubezpieczenia społeczne.

Czym są "Wakacje od ZUS"?

Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone warunki, mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS w wysokości 1600,32 zł. Ulga obejmuje następujące składki:

  • Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe.
  • Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
  • Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

 

Jednakże, warto zauważyć, że wakacje od ZUS nie zwalniają przedsiębiorców z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Warunki Skorzystania z Ulgi

Ubezpieczony będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych, jeśli:

  • jest mikroprzedsiębiorcą wpisanym do CEIDG
  • ubezpiecza do 10 osób (siebie i 9 innych osób)
  • jego obrót nie przekracza 2 mln euro

 

Aby skorzystać z wakacji od ZUS, przedsiębiorca musi posiadać limit pomocy de minimis równy co najmniej sumie obowiązujących składek na ubezpieczenia społeczne, z których chce uzyskać zwolnienie.

Obowiązki Przedsiębiorcy

W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.

Trzeba pamiętać, że w ramach wakacji od ZUS, przedsiębiorca uzyska zwolnienie z opłacania składek na

  • własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
  • własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

 

Od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa. W czasie wakacji od ZUS przedsiębiorca będzie mógł prowadzić jak zwykle firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Pomimo zwolnienia z opłat, przedsiębiorca nie jest zwolniony z obowiązków administracyjnych. Powinien on kontynuować prowadzenie działalności, uzyskiwanie przychodów i wystawianie faktur. Umożliwia to przedsiębiorcom dalsze funkcjonowanie na rynku, nawet w obliczu trudności finansowych.

Jak Złożyć Wniosek?

Aby skorzystać z wakacji składkowych, przedsiębiorca musi złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE/eZUS). Wniosek powinien zawierać:

  • Imię i nazwisko.
  • Numer NIP i PESEL (lub serię i numer dowodu osobistego).
  • Miesiąc, w którym planuje skorzystać ze zwolnienia.
  • Oświadczenie, że jest mikroprzedsiębiorcą.
  • Oświadczenie, że nie prowadził działalności dla byłego pracodawcy.

 

Warto podkreślić, że składanie fałszywych oświadczeń wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Część wniosku stanowi blok z danymi, które potwierdzają, że spełnione są warunki do uzyskania zwolnienia – m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis czy osiągniętym przychodzie.

Termin Złożenia Wniosku

Wnioski należy składać w miesiącu poprzedzającym ten, za który przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

Kto jeszcze może skorzystać z ulgi?

Wakacje od ZUS przysługują także wspólnikom spółek cywilnych. Ważne jest, aby wniosek był składany z profilu płatnika składek na PUE/eZUS, a nie z profilu spółki.

Nowe Kody Tytułów Ubezpieczenia

Związku z wprowadzeniem wakacji składkowych, w nowelizacji rozporządzenia dodano nowe kody tytułów ubezpieczenia, które wejdą w życie od 1 listopada 2024 r. Kody te mają na celu lepsze klasyfikowanie przedsiębiorców w systemie ZUS.

  • 05 14 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60 proc. kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (pełny ZUS),

  • 05 74 dla osoby, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (preferencyjny ZUS),

  • 05 94 dla osoby, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od przychodu (mały ZUS plus).

 

W przypadku przekazywania dokumentów dotyczących okresów przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zastosowanie będą miały kody tytułu ubezpieczenia, obowiązujące w okresach, za które dokumenty te zostały przekazane.

Proces Rozpatrywania Wniosków

ZUS będzie rozpatrywał wnioski zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Przedsiębiorcy będą na bieżąco informowani o statusie swojego wniosku za pośrednictwem konta na PUE/eZUS oraz mailowo lub telefonicznie.

Decyzje ZUS

Przedsiębiorcy otrzymają informację o przyznaniu zwolnienia w całości lub części oraz o ewentualnych odmowach. W przypadku częściowego zwolnienia, ZUS wyda stosowną decyzję.

Podsumowanie

Nowe wakacje od ZUS stanowią istotne wsparcie dla mikroprzedsiębiorców, umożliwiając im lepsze zarządzanie finansami. Kluczowe jest jednak spełnienie wszystkich wymogów formalnych oraz terminowe składanie wniosków. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskują większą elastyczność, co może pozytywnie wpłynąć na ich działalność i kondycję finansową.

 

 

radca prawny, konsultant podatkowy

Radca prawny Daniel Borzym

Kontakt:

e-mail: daniel.borzym@gmail.com

tel: 507 95 44 06

 

 

kontakt@taxfinlaw.pl